poniedziałek, 24 wrzesień 2018 13:23

PZLA Mistrzostwa Polski za nami

PZLA Mistrzostwa Polski U16 za nami. Mały Memoriał Janusza Kusocińskiego ściągnął do stolicy Powiatu Bełchatowskiego ponad 600 zawodników i zawodniczek z 240 klubów. Rozdaliśmy 30 kompletów medali, padły cztery rekordy Polski. Z ust sportowców, trenerów i władz Polskiego Związku Lekkiej Atletyki usłyszeliśmy pochwały za organizację zawodów.

- Ładny obiekt, bardzo dobra organizacja i przede wszystkim bardzo dużo startującej młodzieży - powiedział Henryk Olszewski, prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, który wspólnie z Waldemarem Wyczachowskim, starostą bełchatowskim oraz Grzegorzem Gryczką, wicestarostą powiatu bełchatowskiego wspólnie otworzyli mistrzostwa. Po raz pierwszy na stadionie Powiatowego Centrum Sportu w Bełchatowie rozegrano zawody tej rangi.

- Gratuluję organizacji, jestem przekonany, że mistrzostwa dostały się w dobre ręce - dodał prezes PZLA, który podkreślił, że Powiat Bełchatowski dostał organizację mistrzostw Polski, gdyż jego oferta złożona do PZLA była najlepsza. A o organizację imprez lekkoatletycznych najwyższej rangi nie jest łatwo, gdyż, jak podkreślił prezes Olszewski, tylko w tym roku otwarto w Polsce 27 obiektów lekkoatletycznych.

- Cieszę się, że lekkoatletyka idzie do przodu. Jej poziomu nie da się podnosić bez takich obiektów jak ten w Bełchatowie i bez młodzieży, która tak licznie tutaj zjechała. Dlatego też rozwijamy program Lekkoatletyka dla Każdego, który ma sprawić, aby większość dzieci przeszła przez lekkoatletykę w młodym wieku i nawet jeśli nie pozostanie w tej dyscyplinie, to aby w przyszłości zasiliła inne sporty - podkreśla prezes PZLA.

Stadion PCS chwalili także sami sportowcy i ich trenerzy. W superlatywach wypowiadali się przede wszystkim o szybkiej bieżni naszego stadionu. Nie była to tylko kurtuazja. Zalety nawierzchni Mondo stadionu PCS potwierdzili sami sportowcy. Podczas zawodów padły cztery rekordy Polski w kategorii młodzików. Pierwszego dnia w biegu na 600m nowy rekord Polski ustanowił Krzysztof Różnicki z GKS Cartusia Kartuzy, który przebiegł dystans w czasie 1:22,02. Drugi na mecie finiszował jedyny zawodnik Bełchatowskiego Klubu Lekkoatletycznego w zawodach Kacper Wośko, który sięgnął po srebrny medal.

Na jeszcze wyższym poziomie stała niedzielna rywalizacja młodziczek na 80 m przez płotki. W tej konkurencji padły aż trzy rekordy Polski. Najpierw w eliminacjach Wiktoria Oko z Wisły Puławy pobiegła w czasie 11,71 sekund. Ale jej rekord kraju przetrwał niewiele ponad 5 minut, bo w kolejnym biegu eliminacyjnym o 0,05 sekundy rekord poprawiła Alicja Sielska z Chemika Kędzierzyn-Koźle. Obie dziewczyny znakomicie pobiegły także w finale, uzyskując rezultaty lepsze od rekordu Polski sprzed mistrzostw. Alicja Sielska jeszcze wyśrubowała swoje osiągnięcie z eliminacji, ustanawiając nowy rekord kraju na 11,61 i zdobywając złoty medal.

W sumie podczas dwóch dni mistrzostw rozdaliśmy 30 kompletów medali i znacznie więcej dyplomów, bowiem zgodnie z tradycją najmłodszej kategorii wiekowej dla której rozgrywane są mistrzostwa Polski, dyplomami nagradzano najlepszą ósemkę każdej konkurencji.

Mistrzostwa rozpoczęła minuta ciszy, poświęcona zmarłej w tym roku Irenie Szewińskiej, najwybitniejszej polskiej lekkoatletce wszech czasów. Zgodnie z decyzją władz PZLA od tej symbolicznej chwili pamięci rozpoczynały się wszystkie zawody lekkoatletyczne rangi mistrzostw Polski w tym roku.

Ambasadorką mistrzostw była Aleksandra Gaworska, wychowanka BKL, medalistka mistrzostw świata w sztafecie 4x400m. Ola wciągnęła na maszt flagę Polski podczas ceremonii otwarcia oraz dekorowała sportowców na podium. Nie odmówiła też nikomu pozowania do zdjęcia, a chętnych nie brakowało.

Bezpośrednio w sąsiedztwie stadionu ulokowane było miasteczko sportowe z atrakcjami dla dzieci. Najmłodsi kibice mogli sprawdzić się w konkurencjach lekkoatletycznych, jak bieg przez płotki, skok wzwyż, rzut dziecięcym oszczepem, dyskiem, czy w pchnięciu kulą. Były także gierki piłkarskie i trening rugby z partnerami PCS. Furorę robiło również dmuchane wesołe miasteczko.

Patronatem Honorowym PZLA Mistrzostw Polski U16 objął Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stepień.

Poniżej linki do zapełniającej się galerii zdjęć z Mistrzostw:
KIBICE
BIEGI
RZUTY
SKOKI
DEKORACJE
ORGANIZACYJNIE
INACZEJ

Film z dnia 1

Film z dnia 2

Czytany 2267 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 04 kwiecień 2019 07:03
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Więcej w tej kategorii:

Powiatowe Centrum Sportu

PCS jest nowoczesnym zespołem obiektów sportowych, który oferuje pełen wachlarz możliwości uprawiania różnego rodzaju dyscyplin sportu przez wszystkie grupy wiekowe.
więcej ...

Dane Kontaktowe

Powiatowe Centrum Sportu
w Bełchatowie
ul. Czapliniecka 96
97-400 Bełchatów
Formularz kontaktowy